Kā mums gāja projektā "Let`s do something for better Europe" Turcijā

Man, LVZSA biedram Jānim, šī gada jūnijā kopā ar vēl 5 jauniešiem bija iespēja piedalīties projektā „Let's do something for better Europe”, kurš norisinājās Šivā, Turcijā. Projektā piedalījās jaunieši no Latvijas, Zviedrijas, Lietuvas, Beļģijas, Igaunijas un Turcijas. Projekta ietvaros tika organizētas dažādas aktivitātes, lai stiprinātu jauniešu pārliecību par nepieciešamību rīkoties dažādu vides problēmu novēršanai. Projekts tika organizēts programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros, un LVZSA tajā piedalījās kā projekta partneri.

LVZSA jaunieši pie iestādītā kociņa Šivā
Projekta interesantākā daļa bija 4 politisko partiju izveidošana, kurām vajadzēja piedāvāt savus risinājumus negatīvās ietekmes uz vidi mazināšanai. Vieni koncentrējās uz sociālisma un dalīšanās idejām, citi uz lielāku finansējumu dažādiem ilgtspējīgiem projektiem, bet citi uz nodokļu politikas izmaiņām un tehnoloģiju pieejamības uzlabošanu.

Politiskās partijas „Green savers” reklāmas plakāts (attēls pa kreisi) un LVZSA jaunieši

Apmaiņas programmā notika arī šādiem pasākumiem ierastie kultūras vakari, kur katra valsts rādīja savas īpatnības. Pasākums bija vēl viens atgādinājums tam, cik tomēr Baltijas valstis līdzīgas, jo igauņi dejoja savu „Cūkas rudzos” versiju, bet lietuvieši rādīja savu „Pankūku” versiju. Savukārt zviedri izcēlās ar lielu paškritikas devu nedaudz pasmejoties par savu karali, bet lepojās viņi ar savu popmūziku, veidojot interesantu viktorīnu par šo tēmu.Latvijas komanda akcentēja uzmanību uz Jāņu svinēšanu un arī iespēju robežās atbilstošu noformējumu.

Sanda, Alvīne, Ieva P., Ieva L. – tautumeitas improvizētā Jāņu goda tērpā

Nelielu vilšanos sagādāja projekta praktiskā daļa, jo taustāmākais rezultāts bija iestādītais koks universitātes pilsētiņā Šivā un 10 punktu deklarācija, kas bija kā liels kompromiss starp iesaistīto pušu viedokļiem, kas tad ir svarīgākais, kas jādara, lai Eiropa būtu labākā vieta. Tiesa gan, LVZSA dalībnieki bija vienīgie projektā iesaistītie jaunieši ar padziļinātām zināšanām vides aizsardzības jautājumos.

Jāuzsver Šivas iedzīvotāju ļoti draudzīgā attieksme pret mums. To pierādīja gan vizīte pilsētas mērijā, gan tikšanās ar Šivas Universitātes prorektoru. Mums bija arī iespēja apskatīt vietējo mošeju, un imams (priestera ekvivalents islāmā) dalībniekiem skaidroja dažādus ar islāmu saistītus jautājumus. Viena no tēzēm, kuru der atcerēties ikvienam, ir, ka Muhameds ar savu piemēru ir rādījis, ka ir labi jāizturas pret savu sievu, un ikviena islāmticīgā pienākums ir sekot Muhameda paraugam. Tie, kas slikti izturas pret savām sievām ir slikti ticīgie. Es piebilstu, ka tāpat, kā kristietībā ir slikti kristieši, kas dara ļaunu, tā islāmā ir slikti islāmticīgie, kas dara ļaunu.

Pirms mošejas apmeklējuma- Sanda un Ieva ir apsegušas matus, lai varētu doties mošejā

Visspilgtākais moments visā apmaiņas programmā man  bija vakars Šivas pilsētā, kur viens no projekta dalībniekiem Lasse (zviedrs) izdomāja nedaudz „pabreikot” pilsētas ielās. To, kas sekoja, skatieties videoAr dejošanu nekas nebeidzās, vajadzēja arī izveidot pilnīgi noteikti garāko masāžas vilcienu Šivas vēsturē, kurā piedalījās arī vairāki vietējie.
 
Vakars pilsētā- improvizēts masāžas salons Šivas centrā

Man personīgi visgaidītākā diena bija pārgājiena diena. Manuprāt, pārgājiens nebija garš, bet skaists gan. Tā kulminācija bija pelde upē, kuras ūdens bija kristāldzidrs un atspirdzinošs. Pēc šādas peldes devāmies uz kādu ezeru, kur peldēt gan nevarēja, pārāk dzestrs ūdens, bet tā skaistumu baudīja ikviens. Vietu mēs nosaucām par mirāžu tuksneša vidū, jo visapkārt bija redzamas kailas klintis, bet ieplakā bija kristālskaidrs ezers.

Kristāldzidrā upe kalnos un dalībnieku kopbilde

Projekta pēdējās dienās palika žēl, ka vietējie kalni ap mūsu dzīves vietu- universitātes kopmītnēm- tā arī nav apskatīti, tāpēc nolēmu šo kļūdu labot, un pakāpos vietējos kalnos. To relatīvais augstums nebija liels, vien kādi 200 m, bet sagaidīt gan saullēktu, gan saulrietu jebkuros kalnos ir skaisti. Kā izrādās mēs dzīvojām uz kalna, kurš ir veidots no ģipša, ko tādu iepriekš nebiju redzējis un nemaz par to nebiju dzirdējis. Tāpēc gandarījums atklāt ģipša klintis man kā LU Ģeogrāfijas fakultāti beigušam studentam bija jo sevišķi liels.

Saulriets un saullēkts Šivā

Iespējams Šiva tuvā nākotnē piedzīvos lielas pārmaiņas un kļūs līdzīgāka Stambulai, kurā pavadījām vienu dienu mājupceļā no Šivas uz Rīgu. Tāpēc iesaku visiem izmantot katru iespēju izbaudīt tradicionālo Turciju, kamēr tā ir tradicionāla. Jāatzīmē, ka, tā kā projekts tika organizēts programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros, visiem dalībniekiem tika segtas uzturēšanās izmaksas un 70% no ceļa izdevumiem.
 

Foto Jānis Brižs un Ieva Lorence. Vēl bildes no projekta vari apskatīt arī LVZSA mājaslapas bilžu galerijā.